Akú bezplatnú fotogalériu pre Joomla?

od autora: | 28. februára 2014

Jednu z najbežnejších funkcionalít, ktorú by mala každá webová stránka obsahovať je galéria obrázkov. V Joomla existuje niekoľko fotogalérií, ja vám predstavím tú, ktorú už používam niekoľko rokov. Jedná sa o bezplatný Simple Image Gallery. Demo ako funguje táto Joomla fotogaléria si môžete pozrieť na stránke http://demo.joomlaworks.net/simple-image-gallery alebo v pätke tohto článku. My si ukážeme ako nainštalovať tento  výborný plugin.

Začneme tým, že si Simple Image Gallery stiahneme z webovej stránky http://extensions.joomla.org/extensions/photos-a-images/galleries/content-photo-gallery/1468 resp. z adresy http://www.joomlaworks.net/extensions/free-premium/simple-image-gallery Sťahujeme tú verziu, pod ktorou nám beží samotná Joomla.

Inštaláciu spravíme v administrácií Joomla v ponuke Rozšírenia -> Správca rozšírení.

fotogaleria-v-joomla-01

Po inštalácií je potrebné plugin (zásuvný modul) povoliť, príp. nastaviť. Prejdeme do menu Rozšírenia -> Správca zásuvných modulov (v niektorých verziách Joomla sa jedná o Správca pluginov). Vyhľadáme plugin s názvom Simple Image Gallery a aktivujeme ho kliknutím.

fotogaleria-v-joomla-rozsirenia-spravca-zasuvnych-modulov-zapnutie-simple-image-gallery 

Príp. ak potrebujeme nastaviť rozmery náhľadov v galérií, môžeme prejsť do nastavení tak, že klikneme do názvu pluginy a prejdeme do záložky Základné nastavenia

fotogaleria-v-joomla-rozsirenia-spravca-zasuvnych-modulov-nastavenia-simple-image-gallery

Poznámka: Pre rozmery náhľadov meníme parametre width (šírka) a height (výška). Parameter Root folder for image galleries nie je potrebné v 95% prípadoch meniť. To aké fotografie sa v galérií zobrazia nám hovorí text s nasledovným znením:  

{ gallery }nazov_priecinka_s_fotkami_v_images_priecinku{ /gallery } – ten napíšeme do textu článku. Pozn.: Nezabudnite prosím vymazať medzeru pred a za slovom gallery. Takýmto spôsobom funguje väčšina pluginov (zásuvných modulov).

 

Potom vlastne stačí vytvoriť článok a do textu vložiť značku  

 { gallery }nazov_priecinka_s_fotkami_v_images_priecinku{ /gallery }

Pozn.: Nezabudnite prosím vymazať medzeru pred a za slovom gallery. Joomla pri zobrazení daného článku nájde značku gallery a na danom mieste zobrazí fotogalériu.

Vysvetlenie: 

nazov_priecinka_s_fotkami_v_images_priecinku – je vlastne priečinok s našimi fotografiami. Priečinok sa musí nachádzať v štandardnom priečinku určenom pre obrázky a to images (takže fyzicky napr. na www.mojweb.sk/images/nazov_priecinka_s_fotkami_v_images_priecinku)

Ak si prajete pridať obrázky, resp. vytvoriť priečinok s obrázkami je potrebné prejsť do ponuky Články a Správca médií.

 joomla-ako-pridat-obrazky-spravca-medii 

Ak sa chcete naučiť viac, potom Vám odporúčam môj počítačový kurz Joomla

Ukážka fotogalérie v Joomla cez Simple Image Gallery:

{gallery}stories/blog/joomla/fotogaleria-v-joomla{/gallery}

Celkové hodnotenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *