Čo je Power BI? Na čo slúži a v čom tkvie jeho výhoda?

od autora: | 9. mája 2024

Power BI je termín používaný na popis dvoch rôznych nástrojov – Power BI Desktop a Power BI Service (označované tiež ako PowerBI.com).

Power BI Desktop je samostatný program a je zadarmo na stiahnutie a použitie. K dispozícii sú tiež platené verzie Power BI Desktopu (Pro a Premium), ktoré poskytujú firmám lepšiu spoluprácu.

Tento nástroj používa rovnaké možnosti ako sú v Power Query a Power Pivot a to získanie, vyčistenie a modelovanie údajov pripravených na vytváranie prehľadov. Keď sa teda naučíte tieto nástroje v Exceli, naučíte sa ich aj pre Power BI Desktop.

Na obrázku nižšie vidíte podobné tlačidlá, aké nájdete v nástrojoch Power Query a Power Pivot. A potom viac na správy a zverejnenie.

 

Silné stránky Power BI oproti bežnému programu Excel sú v jeho vizualizáciách. Vizualizácia je názov pre grafy, rýchle filtre (slicers), tabuľky a matrice, ktoré môžeme vložiť do reportov v Power BI.

Power BI má väčší výber vizualizácií ako Excel a veľa možností, ako interagujú s ostatnými vizualizáciami na stránke alebo dokonca v celej zostave. Tento zoznam sa neustále rozrastá, je k dispozícii viac súborov na stiahnutie z trhu a možnosť vytvárať si vlastné vizuálne prvky.

Power BI Desktop je miesto, kde vytvoríte model, vykonáte výpočty jazyka DAX a zostavíte svoje prehľady. Tie potom môžu byť zverejnené na PowerBI.com.

Po zverejnení si ostatní môžu prezerať vaše správy a pracovať s nimi na PowerBI.com. Môžu to urobiť prostredníctvom ľubovoľného prehliadača alebo mobilného zariadenia.

Pomocou služby PowerBI.com môžete tiež vytvárať dashboardy, pomocou ktorých zobrazíte najdôležitejšie momenty z vašich prehľadov.

Celkové hodnotenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *