Chýbajúce menu v Joomla

od autora: | 7. apríla 2011

Ak nainštalujete Joomla bez vzorových údajov, okrem základného Main Menu nemáte k dispozícií žiadné iné. Našťastie vytvoriť nové menu v Joomla nie je žiadný problém.

 

Prejdeme do menu administrácie s názvom Ponuky a tam Správca ponúk:

Chybajuce menu v Joomla Spravca ponuk

V pravej časti zvolíme Nová

Chybajuce menu v Joomla - Nová

Objaví sa nám formulár, kde vyplníme napr. nasledovné údaje (vytvárame vodorovné menu s názvom top menu)

Chybajuce menu v Joomla - Nová ponuka

Jedinečný názov zádavajte bez medzier, odporúčam malými písmenami napr. topmenu, ale môže to byť ľubovoľný názov. Názov som zvolil Top Menu, Popis nie je povinný. Najdôležitejší údaj je Názov modulu, treba ho vyplniť, pretože bez toho menu neurobíme!

Ak by sa Vám zdal môj vysvetlený postup príliš krátky :), kurzorom myšky prejdite cez ikonku s písmeno i, ktoré sa nachádza pri každom políčku napravo. Po potvrdení získame v ponukách naše vlastné menu (v mojom prípade Top Menu)

Chybajuce menu v joomla - Ponuky Top menu

Týmto to však nekončí :). Čo sa vlastne na pozadí stalo? Každé menu na stránke je vlastne modul. Tým, že sme vytvorili nové menu, sme vytvorili modul, ktorý je automaticky zakázaný (teda nie je povolený, čiže sa nezobrazuje na stránke). Preto musíme prejsť do menu ponuky Rozšírenia -> Správca modulov

Chybajuce menu v joomla - Správca modulov

Zobrazí sa nám ponuka Modul – Upraviť:

Chybajuce menu v joomla - Modul Upraviť

Čo odporúčam nastaviť? Zobrazovať názov som zvolil Nie. Niekde sa to hodí, niekde nie, kedže vytváram vodorovné menu, tak som ho zakázal. Povolené zvolíme Áno. A teraz dôležitá voľba a to určenie pozície menu na stránke. Po rozbalení máme na výber pozície s rôznymi názvami. Túto ponuku nateraz nebudem podrobne vysvetlovať, pripravím na túto tému samostatný článok. Pre jednoduchosť  zvolím user3. Ak by nepomáhalo, odporúčam vyskúšať aj top. User3 alebo Top volím kvôli tomu, aby sa menu zobrazilo na stránke hore. Ak by som chcel menu zobraziť vľavo, zvolím left, ak vpravo, tak zvolím right.

Napravo sa v tejto ponuke nachádza dôležitá vlastnosť a to Parametre modulu

Chybajuce menu v joomla - Upraviť parametre modulu

Nateraz je pre nás dôležitá ponuka Štýl ponuky. Ak chceme vertikálne menu zvolíme Zoznam alebo Staršia verzia – Zvislo, ak chceme horizontálne menu, tak zvolíme Staršia verzia – Vodorovne.

Potvrdíme uložiť a pozrieme, či nám stránka zobrazila naše nové menu 🙂

Zoznam potencionálnych problémov:

V prípade ak sa  na stránke menu nezobrazí:

  • pozrite v Správca modulov či je daný modul povolený
  • dané menu nemá žiadne menu položky. Treba ich vytvoriť cez Ponuky, kde klikneme na vhodné menu (napr. to naše Top menu) a zvolíme Nová. Prepojíme podľa potreby s článkom, vhodnou komponentou, atď. Ak vzor si pozrite Main Menu.
  • šablóna Joomla neobsahuje potrebnú pozíciu user3 alebo top. Je to málo pravdepodobné, ale môže sa stať :). Pozrieme cez www adresu  http://www.mojadomena.xy/index.php?tp=1

Ak sa chcete naučiť viac, potom Vám odporúčam môj počítačový kurz Joomla

Celkové hodnotenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *