Cloud Computing CenterUser Rating: 4 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive
 

Jednu z najbežnejších funkcionalít, ktorú by mala každá webová stránka obsahovať je galéria obrázkov. V Joomla existuje niekoľko fotogalérií, ja vám predstavím tú, ktorú už používam niekoľko rokov. Jedná sa o bezplatný Simple Image Gallery. Demo ako funguje táto Joomla fotogaléria si môžete pozrieť na stránke http://demo.joomlaworks.net/simple-image-gallery alebo v pätke tohto článku. My si ukážeme ako nainštalovať tento  výborný plugin.

Začneme tým, že si Simple Image Gallery stiahneme z webovej stránky http://extensions.joomla.org/extensions/photos-a-images/galleries/content-photo-gallery/1468 resp. z adresy http://www.joomlaworks.net/extensions/free-premium/simple-image-gallery Sťahujeme tú verziu, pod ktorou nám beží samotná Joomla.

Inštaláciu spravíme v administrácií Joomla v ponuke Rozšírenia -> Správca rozšírení.

fotogaleria-v-joomla-01

Po inštalácií je potrebné plugin (zásuvný modul) povoliť, príp. nastaviť. Prejdeme do menu Rozšírenia -> Správca zásuvných modulov (v niektorých verziách Joomla sa jedná o Správca pluginov). Vyhľadáme plugin s názvom Simple Image Gallery a aktivujeme ho kliknutím.

fotogaleria-v-joomla-rozsirenia-spravca-zasuvnych-modulov-zapnutie-simple-image-gallery 

Príp. ak potrebujeme nastaviť rozmery náhľadov v galérií, môžeme prejsť do nastavení tak, že klikneme do názvu pluginy a prejdeme do záložky Základné nastavenia

fotogaleria-v-joomla-rozsirenia-spravca-zasuvnych-modulov-nastavenia-simple-image-gallery

Poznámka: Pre rozmery náhľadov meníme parametre width (šírka) a height (výška). Parameter Root folder for image galleries nie je potrebné v 95% prípadoch meniť. To aké fotografie sa v galérií zobrazia nám hovorí text s nasledovným znením:  

{ gallery }nazov_priecinka_s_fotkami_v_images_priecinku{ /gallery } ten napíšeme do textu článku. Pozn.: Nezabudnite prosím vymazať medzeru pred a za slovom gallery. Takýmto spôsobom funguje väčšina pluginov (zásuvných modulov).

 

Potom vlastne stačí vytvoriť článok a do textu vložiť značku  

 { gallery }nazov_priecinka_s_fotkami_v_images_priecinku{ /gallery }

Pozn.: Nezabudnite prosím vymazať medzeru pred a za slovom gallery. Joomla pri zobrazení daného článku nájde značku gallery a na danom mieste zobrazí fotogalériu.

Vysvetlenie: 

nazov_priecinka_s_fotkami_v_images_priecinku - je vlastne priečinok s našimi fotografiami. Priečinok sa musí nachádzať v štandardnom priečinku určenom pre obrázky a to images (takže fyzicky napr. na www.mojweb.sk/images/nazov_priecinka_s_fotkami_v_images_priecinku)

Ak si prajete pridať obrázky, resp. vytvoriť priečinok s obrázkami je potrebné prejsť do ponuky Články a Správca médií.

 joomla-ako-pridat-obrazky-spravca-medii 

Ak sa chcete naučiť viac, potom Vám odporúčam môj počítačový kurz Joomla

Ukážka fotogalérie v Joomla cez Simple Image Gallery:

Nájdete ma aj na

youtube logo male

Prihlásenie

About Jan Zitniak

Jan ZitniakFor over 11 years Jan Zitniak has been a professional instructor concentrating on Microsoft Office. He holds an international Microsoft Excel – Office Excel ® 2010 Expert certificate and has written several books discussing Microsoft Office.

obalka microsoft excel for intermediates

I'm author of books Microsoft Excel 2019 for intermediates, Microsoft Excel 2019 for beginners (for free, download here), Microsoft Outlook 2013 Jednoduše (translated to czech language), Microsoft Office 2016 Podrobná uživatelská příručka (translated to czech language).

The information mentioned in the books comes from practical experience he obtained at such large companies as T-Systems, BSH Bosch and Siemens, Veolia, Magneti Marelli, Coavis, National Bank of Slovakia and many others.

If you like my website you can support me by buying my book on Amazon clicking here.

Excel.online - simple Excel online

Simple online Excel with many examples - Excelo.online

Excelo.online is a project for students, teachers, lecturers and other people who want to learn Excel online. Many Excel exercises available there.

Príručka Microsoft Word, Excel, PowerPoint zadarmo na stiahnutie

Certifikáty

banner-kontakt-janzitniak-ponuka-pocitacovych-kurzov