Môj foto projekt 365

od autora: | 2. februára 2021

Takže môžem zodpovedne povedať, že Projekt 365 sa mi podarilo splniť na 99,73%. Spolu 365 fotiek, chýbala mi iba jedna, keďže rok 2020 bol priestupný. A o čom je vlastne Projekt 365? No je jednoducho o každodennom fotení a prípadnom zverejňovaní fotiek (napr. na sociálnych sieťach). A ako sa mi počas roka 2020 darilo? O tom bude môj článok, čítajte … 

Tú jednu jedinú fotografiu som neodfotil z dôvodu toho, že som absolvoval operáciu hernie (pruhu) – stres z danej situácie bol taký veľký, že som v ten deň jednoducho nedokázal chytiť foťák do ruky. 

 

Čo som si vlastne sľuboval od každodenného fotenia? Chcel som hlavne vydržať a tým posilniť svoju silu vôle a celkové moje odhodlanie. Pred pár rokmi som to nedokázal, ale tento rok som sa nechcel vzdať. Dobrý kamarát, fotograf, sa ma na začiatku roka 2020 pýtal, koľko dní chcem vydržať :). Otázka bola na mieste, predsa fotiť každý deň niečo za čo by sa človek nechcel hanbiť, si (možno) vyžaduje nápad a (určite) vytrvalosť. Tým, že som ako školiteľ veľa cestoval sa mi zdala byť úloha viac menej jednoduchá. Každý deň donesiem jednu fotku z ciest a bude to vybavená vec. To som ešte netušil, že nás v ten rok čakali tvrdé obmedzenia a na cestovanie som mohol na dlhé mesiace zabudnúť. Ale aby som nepredbiehal.

Druhá motivácia bola si nájsť svoj vlastný fotografický štýl a rukopis. Hovorí sa, že treba veľmi veľa fotiť a práve 365-tka bola na to ideálna :). Stále mám pocit, že ho nemám, no možno ho stále nevidím … 🙂

A čo sa stalo inšpiráciou pre moje fotenie?

Relatívne často sa na fotografiách objavuje príroda a náš syn Alex. Neskôr, počas pracovných dní, som sa inšpiroval miestami z pracovných ciest a tak vznikali fotografie hlavne intravilánu miest a prírody z ciest. Častokrát som počas roka fotil mesto Šahy, na ktoré mám veľmi krásne spomienky na mladosť (a moju manželku :-).

Začiatkom roka som premýšľal a hlavne, keď začala pandémia vírusu, že sa zameriam na krajinnú fotografiu. V okolí Banskej Bystrice ju máme dosť, ale tým, že tu žijem a tým, že som veľmi veľa cestoval mimo, som ju príliš nevychutnával. 365-tkou sa to zmenilo. Nútilo ma to, v dobrom slova zmysle, hľadať miesta, ktoré by bolo pre mňa zaujímavé a potencionálne pútavé aj pre mojich fanúšikov na facebooku (ale toto určite nebol dôležitý cieľ). Plán bol taký, že fotku z daného dňa rovno zavesím na sociálne siete. Prezradím, že aj keď som fotil každý deň, fotku som niekedy zverejňoval v neskoršie dni. Za prvé – chcel som dozrieť na rozhodnutie, ktorú vybrať, po druhé – určite som nechcel byť stresovaný tým, že nebude zverejnená v ten deň. Chcel som robiť 365-tku s úsmevom a harmóniou, nie kvôli stresu a časovému manažmentu!

Po operácií hernie a myšlienke prezradiť o sebe viac, som začal viac fotiť a zverejňovať osobnejšie veci (narodeninové oslavy detí, moje a manželkine hobby aktivity, foto chalupy a pod.). Prihrávala k tomu aj (daždivá) jeseň a menšia chuť fotiť vonku. Do popredia sa viac predierala myšlienka fotiť aj kvôli fotodenníku, ktorý mám v pláne vytlačiť v podobe fotoknihy.

Keď to zhrniem, čo mi dala 365-tka:

Klady:
• Každodennú pozitívnu motiváciu vyjsť von a fotiť a tým mať zabezpečenú základnú psychohygienu (hlavne počas tejto náročnej korona doby).
• Prehĺbila vo mňa motiváciu rozhodovať sám za seba (ktoré miesto fotiť, ktorú fotografiu vybrať do výberu) a spoliehať sa na svoj názor a intuíciu.
• Experimentovať s rôznymi štýlmi fotografie, však je to 365-tka, môžem si teda dovoliť experimentovať :).
• Vylepšila moja skúsenosti s grafickými programami Adobe Photoshop, Luminar, Polarr.
• Získanie ďalších príležitosti vo fotení – tým, že som svoje výsledky propagoval, oslovili ma známi, ktorí chceli individuálne alebo rodinné fotenie. Tým som si prehĺbil priateľské vzťahy.
• Propagácia v súťažiach. 365-tkou som získal množstvo fotografií, z ktorých sa dalo vybrať do súťaží. Niektoré fotografie sa objavili na juhu.sk. Ďalšie z nich sa úspešne prebojovali do výberu Petzvalovho mapového okruhu fotoklubov. Niektorí z mojich priateľov a rodinných známych ich použili vo svojich blogoch.
• Motivácia cestovať aj mimo miesta bydliska a fotiť.
• Získanie dennej rutiny, ktorá vás teší a po čase ani nezaťažuje.
• Hľadať objekt fotenia aj tam, kde na prvý pohľad nie je :).
• Získate foto denník celého roka a je to príjemne pozerať, čo človek v ten deň fotil, či robil.
• Zistil som, že aj mobil robí kvalitné fotografie. Samozrejme, dnes je situácia iná, ako pred pár rokmi, ale tá nedôvera vo fotomobily tu pred 365-tkou bola
• Pravidelné zálohovanie fotografií (počas leta mi odošiel macbook, chvalabohu mám som nejaké zálohy vo foťátku, ale o niektoré RAW-ká som prišiel )
• Môžete získať spätnú väzbu na fotografie, ktoré sa ľuďom páčia viac, ktoré menej.

Zápory:
• Hlavne na začiatku stres, čo fotiť
• Počas upršaného počasia nájsť motiváciu a chuť fotiť. Keď sa premôžete a odfotíte aj upršaný deň, aj to sa ráta …
• Na začiatku stres, ako bude ponímaná fotografia medzi známymi či širším publikom. Netreba sa báť a skúšať. O nič nejde, a fotograf nakoniec získa spätnú väzbu dokonca aj o takom zábere, o ktorom si myslel že je „nanič“ (alebo aj opačne).

Rady:
• Všímajte si pozorne okolie, ktoré fotografujete. Aj tie samozrejmé veci môžu byť zaujímavé, keď si ich začneme všímať pozornejšie.
• Nájdite si objekt fotenia, ktorý sa vám páči a tým ho môžete fotiť častejšie. Pre mňa je to výhľad z (panelákovho) okna. Máme tu krásne stromy, ihrisko, psíčkarov. Občas vidieť nádhernú nočnú oblohu posiatu žiarivými hviezdami, niekedy úchvatné červené zore či oblaky. Pri deťoch sa tiež človek nikdy nenudí :). Neustála inšpirácia.
• Veľmi dobrý nápad je fotiť rodinné aktivity a činnosti.
• Môžete príp. urobiť autoportrét alebo seba zakomponovať do fotografie.
• Nebuďte prísny na seba, foťte a zverejňujte. Hlavne vydržte :).

Prajem krásne svetlo, úsmev na tvári a hlavne veľa zdravia.
Ján Žitniak

Mojich 10 najzaujímavejších fotografií (zahrňuje likeovanie, kliknutie na obrázok, komentovanie):

Norika

1. Norika foto Jan Zitniak

Leuška oslavuje 13-te narodeniny

2. Leuska narodeniny foto Jan Zitniak

Autoportrét

3. Self portrait foto Jan Zitniak

Manželka počas natáčania ďalšieho tanečného videa …

4. Moja manzelka pocas natacania foto Jan Zitniak

Alexík oslávil vo štvrtok svoje 8-me narodeniny

5. Alexik pocas narodenim foto Jan Zitniak

Západ slnka nad vodnou nádržou

6. Vodna nadrz Vyskovce nad Iplom foto Jan Zitniak

Evanjelický kostol, Šahy

7. Evanjelicky kostol Sahy foto Jan Zitniak

Moja fotografia The dam in autumn (fotená v Šahách) v súťaži Autumn and winter travel skončila na 15. mieste z 1425 fotografií. Sú tam krásne fotografie … https://www.photocrowd.com/photo-competitions/autumn-and-winter-travel-travel-photo-contest-7556/overview/?fbclid=IwAR21iKG3WveXP97pkDSnHi1WuXjqW5ZkaEhivy0n7hMU2Iv9pB_D-l9leEo

8. Moja fotografia The dam in autumn fotena v Sahach v sutazi Autumn and winter travel skoncila na 15. mieste z 1425 fotografii foto Jan Zitniak

Magická krajina na juhu

9. Magicka krajina na juhu Zalesie foto Jan Zitniak

Nad Sásovskou dolinou

10. Na vcerajsej prechadzke Banska Bystrica foto Jan Zitniak

 

A aby sa nepovedalo :), tak mojich 10 najmenej zaujímavých, s čím plne súhlasím:

Lastovička

1. Lastovicka swallow foto Jan Zitniak

Nostalgia
Železničná stanica, Zvolen

2. Nostalgia zeleznicna stanica Zvolen foto Jan Zitniak

Zas prší

3. Zas prsi foto Jan Zitniak

Tiene stromov

4. Tiene stromov foto Jan Zitniak

Mór Jókai, Komárno

5. Mor Jokai Komarno foto Jan Zitniak

Bez inšpirácie

6. Bez inspiracie foto Jan Zitniak

Bez inšpirácie

7. Bez inspiracie foto Jan Zitniak

Jar prichádza …

8. Jar prichadza pri Komarne foto Jan Zitniak

Posledný deň symbolu Vianoc …

9. Posledny den symbolu Vianoc foto Jan Zitniak

Narodeninová oslava

10. Narodeninova oslava foto Jan Zitniak

Celkové hodnotenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *