Cloud Computing Center


Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

google-dokumenty-logoJednou z väčších finančných položiek pre akúkoľvek malú či veľkú firmu je zakúpenie kancelárskeho balíka Microsoft Office. Na jednej strane je to vysoká cena, na druhej strane, že spoločnosť Microsoft pomerne často inovuje svoj najpredávanejší produkt (vychádza to na cca každé 3 roky, napr. Microsoft Office 2003, Microsoft Office 2007, Microsoft Office 2010 a najnovšie je to Microsoft Office 2013). Aj keď z pohľadu používateľa ...

 

... je používanie Microsoft Office od verzie 2007 po 2013 takmer identické a čo sa týka formátu ukladaných súborov po inštalácii Compatibility packu už bezproblematické, vždy tu budú nové funkcie (napr. v Microsoft Excel), ktoré nebudú v staršich Officoch plne podporované. Veľakrát pohnútka prejsť na novú verziu je daná dôležitými obchodnými partnermi. Tak ako rozuzliť gordický uzol a výrazne ušetriť (alebo navnadím slovami mať nulové náklady)? :-) Riešenie je použiť Google dokumenty (Google Docs). Tie sú uplne zadarmo, myslím tým, ak Vám postačuje 5GB na ukladanie súborov (k dispozícii je až 16TB, je to už platená služba s peknými cenami, viac na https://www.google.com/settings/storage/?hl=sk).

Princíp kancelárskeho balíka Google dokumenty je v tom, že dokumenty sú vytvárané a upravované prostredníctvom internetového prehliadača a ukladané online v úložisku Google (tzv. služba cloud computing). Nie je potrebné nič inštalovať, všetko sa deje v internetovom prehliadači :). Samozrejme, Vami vytvorený dokument, tabuľka alebo prezentácia nemusí ostať na internete, kedykoľvek môžete použiť export do známych súborových prípon microsoft office ako sú .docx, .xlsx, .pptx, príp .pdf alebo .html

google-dokumenty-ukazka-dokumentu-lektor-janzitniak

A čo je ešte viac super, tak to je možnosť automatickej synchronizácie súborov s Vaším PC cez aplikáciu Disk Google od PC, ktorá na počítači fyzicky vytvorí priečinok s názvom Disk Google (ja ju v Microsoft Windows 7 vídim v pravo medzi Obľúbené položky, ináč sa nachádza v C:\Users\User\Disk Google, doplňte si User vašim prihlasovacím menom). To znamená, že ak akýkoľvek súbor umiestnite do tejto zložky, ten sa automaticky zobrazí vo Vašom online účte Google dokumentov.

google-dokumenty-ukazka-tabulky-lektor-janzitniak

Cez Google dokumenty môžeme vytvoriť nasledujúci obsah:

  • Dokument (ekvivalent Microsoft Word)
  • Tabuľka (ekvivalent Microsoft Excel)
  • Prezentácia (Microsoft PowerPoint)
  • Formulár (elektronické formuláre za účelom vytvorenia dotazníka)
  • Kresba (úprava obrázku, viac než jednoduchý Skicár)
  • Ďalšie experimentálne súbory typu Dynamická tabuľka a Skript

Ak ste presvedčený, že Google nezvláda sofistikovanejšie funkcie, tak vedzte, že Google Tabuľka dokonca zvláda kontingenčné tabuľky :-). Aby toho nebolo dosť, môžete cez Google dokumenty importovať preskenované obrázky a texty a nechať ich prejsť cez vstavané OCR, čím z obrázkov vzniknú plnohodnotné dokumenty, ktoré je možné upravovať.

Chcete vami vytvorené súbory zdieľať a dať tak možnosť kolegom ich prezretie, dokonca úpravu? Cez Google dokumenty žiadny problém, je možné dokonca vidieť históriu, kto, kedy a čo upravoval. Podľa mňa skvelé :-), toto som už využil v tíme, keď sme s kolegami pracovali na spoločnom projekte.

A možno máte záujem o Microsoft Outlook, ktorý som vyššie nespomínal. Nezúfajte, Google má riešenie a to Google Calendar, ktorý ponúka možnosť synchronizácie s Microsoft Outlook (je možné požiadavku na schôdzku a prijať ju v oboch systémoch) a to aj synchronizácie s mobilnými telefónmi alebo tabletmi.

Ak by ste mali záujem vedieť viac, príp. školenie na produkty Google, neváhajte ma kontaktovať kliknutím na Kontakt.

Prihlásenie

About Jan Zitniak

Jan ZitniakFor over 11 years Jan Zitniak has been a professional instructor concentrating on Microsoft Office. He holds an international Microsoft Excel – Office Excel ® 2010 Expert certificate and has written several books discussing Microsoft Office.

obalka microsoft excel for intermediates

I'm author of books Microsoft Excel 2019 for intermediates, Microsoft Excel 2019 for beginners (for free, download here), Microsoft Outlook 2013 Jednoduše (translated to czech language), Microsoft Office 2016 Podrobná uživatelská příručka (translated to czech language).

The information mentioned in the books comes from practical experience he obtained at such large companies as T-Systems, BSH Bosch and Siemens, Veolia, Magneti Marelli, Coavis, National Bank of Slovakia and many others.

If you like my website you can support me by buying my book on Amazon clicking here.

Príručka Microsoft Word, Excel, PowerPoint zadarmo na stiahnutie

Certifikáty

Vrelo odporúčam:
www.akopredavat.sk- užitočné tipy na zvýšenie predaja

banner-kontakt-janzitniak-ponuka-pocitacovych-kurzov