Cloud Computing CenterUser Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Posledné dni som mal možnosť školiť interaktívnu tabuľu Hitachi Starboard. A aké sú moje dojmy? Interaktívna tabuľa Hitachi Starboard funguje ako bežná dotyková obrazovka - ikony a aplikácie sa ovládajú dotykom ruky, špeciálnou fixou alebo samotným PC, čiže cez klávesnicu a myš. Samotný princíp tabule tkvie v prepojení

PC cez USB, prepojení PC s dataprojektorom.

 

Na PC musia byť nainštalované ovládače tabule (vtedy tabuľa pracuje ako bežná dotyková obrazovka) a doplnkovým softvérom Starboard, o ktorom sa rozpíšem bližšie. Prvý pohľad na aplikáciu Starboard je podobný ako pri spustení kresliacej aplikácie Skicár. Na tabuli je možné kresliť (a zároveň použiť rôzne hrúbky a typy čiar, farby, štýl čiary, atď), gumovať, kresliť inteligentné objekty (napr. stačí nakresliť krivolakú úsečku, z ktorej spraví rovnú alebo z načarbanej kružinice spraví úhľadnú, atď.). Samozrejme je možné kresliť do pracovnej plochy, zachytiť plochu a ďalej pokračovať v úprave cez aplikáciu Starboard. Nakreslené objekty možné prepojiť podobne ako hypertextové odkazy - priamo na konkrétny web, súbor alebo prílohu.

Interaktívna tabuľa Hitachi Starboard

Funkcionalitu interaktívnej tabule cez  Starboard môžeme rozšíriť inštalovaním doplnkov (pluginov) vo forme hier alebo úloh. Napr. základné doplnky sú napr. hra na hádanie anglických slov, názvov krajín alebo rôzne matematické úlohy - zobrazenie váhy a prihadzovanie tovaru na jednej strane a na druhej závažia.

Obsah interaktívnej tabule môžeme zdieľať alebo sa pripojiť na obsah inej tabule. Zaujímavá možnosť je viacdotykového ovládania tabule, tzv. multidotykové ovládanie - napr. na úlohach môžu pracovať paralelne dvaja študenti. Samozrejme tých funkcií je viac, zameral som sa na tie najpodstatnejšie :) 

Čo sa týka presnosti tabule, treba sa s ňou naučiť pracovať, resp. zistiť, ako hovorím ja, kde zaberá :) - veľakrát sa mi stalo, že som musel napr. pri ťahaní ikony, pristupiť k tabuli pod "správnym" uhlom, niekedy nereagovala na dvojklik (dvojdotyk ;-), veľakrát si človek clonil samotnou postavou cez osvetlenie dataprojektora. Tieto neduhy boli skôr spôsobené samotným dotykom ruky, pri použití fixy alebo ukazovátka to reagovalo lepšie. V prípade takejto nepríjemnej spätnej väzby je potrebné tabuľu kalibrovať, to znamená, že po obvode sa zobrazia terče, do ktorých stredov, treba "ďobnúť" (odporúča sa radšej fixou ako prstom)

Po rozhovore s učiteľmi sme sa zhodli, že najlepšie by bolo mať takú tabuľu v každej triede, ale ak by si ju mal vyskúšať každý žiak (min. zo zvedavosti), tak by na to jedna ale ani niekoľko desiatok hodín nestačilo. Vcelku sa nám pozdávala kombinácia Microsoft PowerPoint a interaktívna tabuľa, resp. použitie interaktívnej učebnice, ktorá je prispôsobená na takýto štýl výučby. No a kto by mal záujem o školenie interaktívna tabuľa, neváhajte ma kontaktovať :)

Prihlásenie

About Jan Zitniak

Jan ZitniakFor over 11 years Jan Zitniak has been a professional instructor concentrating on Microsoft Office. He holds an international Microsoft Excel – Office Excel ® 2010 Expert certificate and has written several books discussing Microsoft Office.

obalka microsoft excel for intermediates

I'm author of books Microsoft Excel 2019 for intermediates, Microsoft Excel 2019 for beginners (for free, download here), Microsoft Outlook 2013 Jednoduše (translated to czech language), Microsoft Office 2016 Podrobná uživatelská příručka (translated to czech language).

The information mentioned in the books comes from practical experience he obtained at such large companies as T-Systems, BSH Bosch and Siemens, Veolia, Magneti Marelli, Coavis, National Bank of Slovakia and many others.

If you like my website you can support me by buying my book on Amazon clicking here.

Príručka Microsoft Word, Excel, PowerPoint zadarmo na stiahnutie

Certifikáty

banner-kontakt-janzitniak-ponuka-pocitacovych-kurzov