Cloud Computing CenterUser Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

V posledných dňoch vývojári redakčného systému Joomla sprístupnili na stiahnutie Joomla 3.0, ktorá predtým bola určená hlavne pre vývojárov.  Poďme si ukázať ako ju nainštalovať na serveri. Inštalácia je v podstate rovnaká ako pri starších verziách Joomla, o ktorej som písal v článku Ako nainštalovať Joomla (vtedy som popisoval verziu Joomla 1.5, platí však aj pre Joomla 1.6, 1.7 a 2.5).

Začnime prvým krokom a to stiahnutím inštalačky zo stránky http://www.joomla.org/download.html Je to súbor zip, ktorý rozbalíme a celý obsah prekopírujeme na server prostredníctvom FTP účtu. Ak by ste chceli inštalovať Joomla na počítači (lokálnom serveri), prečítajte si tento článok.

Akonáhle sú všetky súbory prekopírované, začneme samotnou inštaláciou, ktorú spustíme zadaním webovej adresy do internetového prehliadača. Čiže, ak by ste mali zakúpenú doménu a priestor k doméne napr.  www.lacneubytovanie.sk, tak by ste v internetovom prehliadači zadali www.lacneubytovanie.sk. Tým začne samotná inštalácia (pozn.: dnes už veľa poskytovateľov webhostingu ponúka inštaláciu redakčných systémov, takže kopírovanie súborov na server odpadá - spýtajte sa na to Vášho poskytovateľa). 

 

Prvý krok - Inštalácia Joomla - Základné nastavenie webu

V prvom kroku zadávame Jazyk inštalácie (nie je to však jazyk samotného webu, ktorý sa bude prezentovať voči čitateľom, ten nainštalujeme v záverečných krokoch), Názov webu (ten by mal výstižne vyjadrovať o čom náš web bude, rovnako dôležité pre indexovanie Google-om), Popis (opäť dôležitý pre Google, resp. pre výstižné zobrazenie popisu stránky vo vyhľadávaní Google), E-mailová adresa a heslo pre admnistrátora (čiže vás ako spravovateľa webovej stránky)

instalacia-joomla-3-prvy-krok-nastavenie-webu

 

Druhý krok - Inštalácia Joomla - Nastavenie databázy

Toto je trochu hlbšia problematika, odporúčam vám prečítať si môj starší článok ohľadom inštalácie Joomla (pozrite, krok č. 4 - konfigurácia databázy). V skratke ide o toto: Musíme vytvoriť databázu (názov databázy), užívateľa (užívateľské meno) a jeho heslo. Predponu databázu ponechajte takú, akú vám ju nastaví samotná Joomla (obyčajne jos_). Najjednoduchšie bude, keď sa opýtate svojho poskytovateľa webhostingu, určite vám pomôže!

instalacia-joomla-3-druhy-krok-nastavenie-databazy

 

Tretí krok - Inštalácia Joomla - Prehľad

V podstate finálny krok inštalácie (v prípade ak nechceme nainštalovať slovenčinu, tak týmto krokom končíme, my si však ukážeme ďalší postup). V tomto kroku vám odporúčam v podstate automaticky kliknúť na Inštalácia. Možnosť Nainštalovať vzorové údaje - osobne túto voľbu ponechávam ako Žiadne, čím získam "holú" stránku, ale potom nemusím mazať vzorové články a vzorové menu položky. Ak ste začiatočník a chcete vedieť ako funguje Joomla, odporúčam vám ponechať Predvolené vzorové údaje v anglickom jazyku - Naučte sa pracovať s Joomlou (GB). Ako z názvu vyplýva, vzorové údaje sú v anglickom jazyku.

instalacia-joomla-3-treti-krok-prehlad

 

Štvrtý krok - Inštalácia Joomla - Dokončenie inštalácie

Ak ste v predchádzajúčom kroku klikli na tlačidlo Inštalácia, mali by ste vidieť nasledujúce okno.

instalacia-joomla-3-finalny-krok-samotna-instalacia

Poznámka: Ak sa Vám inštalácia zastaví asi v 1/3 je problém s konfiguráciou databázy. Je potrebné prepísať parameter v súbore joomla.sql v priečinku installation/sql/mysql, viac v nasledujúcom videu 

A potom za pár sekúnd okno, ktoré vidíte nižšie :-). Kedže chceme nainštalovať do Joomly slovenčinu (pozn.: V starších verziách Joomla sa slovenčina inštalovala dodatočne v administrácii webovej stránky), tak klikneme na modré tlačidlo vpravo s názvom -> Doplnkový krok: Inštalácia jazykov.

instalacia-joomla-3-nainstalovana-joomla

 

Prvý krok - Inštalácia Joomla - Inštalácia jazykových balíčkov

Tu len jednoducho zaškrtneme jazyk a zvolíme Ďalej.

instalacia-joomla-3-nainstalovat-jazyky

 

Druhý krok - Inštalácia Joomla - Vyberte si predvolený jazyk

Tu zvolíme jednoznačne Slovenčinu a to ako predvolený jazyk webu (to čo vidia bežní použivatelia na stránke) a aj predvolený jazyk v administrácii (to čo vidíme my ako administrátori stránky)

instalacia-joomla-3-vyberte-si-predvoleny-jazyk

 

Tretí krok - Inštalácia Joomla - Dokončenie

Hurá a sme na konci! Nezabudnime vymazať inštalačný adresár kliknutím na tlačidlo Odstráňte inštalačný adresár.

instalacia-joomla-3-joomla-je-nainstalovana-po-instalacii-jazyka

 

Webovú stránku máme nainštalovanú a môžeme ju vidieť zadaním webovej adresy. Mali by ste vidieť toto

instalacia-joomla-nahlad-na-webovu-stranku

 

No a ak chcete meniť obsah a vzhľad webovej stránky v Joomla, je potrebné prejsť do administrácie, adresa býva obyčajne takáto www.mojaadresa.sk/administrator a vyzerá to takto

instalacia-joomla-administracia-stranky

Užívateľské meno je admin a heslo je to, ktoré ste zadali v prvom kroku. Ak chcete vedieť ako sa napĺňa obsah na stránke, skúste si prečítať ďalší môj článok s názvom  Tvorba obsahu - článku v Joomla (platí pre Joomla 1.5, ale princíp je rovnaký aj pre novšie verzie Joomla).

Ak sa chcete naučiť viac, potom Vám odporúčam môj počítačový kurz Joomla

Nájdete ma aj na

youtube logo male

Prihlásenie

About Jan Zitniak

Jan ZitniakFor over 11 years Jan Zitniak has been a professional instructor concentrating on Microsoft Office. He holds an international Microsoft Excel – Office Excel ® 2010 Expert certificate and has written several books discussing Microsoft Office.

obalka microsoft excel for intermediates

I'm author of books Microsoft Excel 2019 for intermediates, Microsoft Excel 2019 for beginners (for free, download here), Microsoft Outlook 2013 Jednoduše (translated to czech language), Microsoft Office 2016 Podrobná uživatelská příručka (translated to czech language).

The information mentioned in the books comes from practical experience he obtained at such large companies as T-Systems, BSH Bosch and Siemens, Veolia, Magneti Marelli, Coavis, National Bank of Slovakia and many others.

If you like my website you can support me by buying my book on Amazon clicking here.

Excel.online - simple Excel online

Simple online Excel with many examples - Excelo.online

Excelo.online is a project for students, teachers, lecturers and other people who want to learn Excel online. Many Excel exercises available there.

Príručka Microsoft Word, Excel, PowerPoint zadarmo na stiahnutie

Certifikáty

banner-kontakt-janzitniak-ponuka-pocitacovych-kurzov