Cloud Computing CenterUser Rating: 1 / 5

Star ActiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Každý kto sa vážnejšie zaoberá fotografiou vie, že ku každej fotografii fotoaparát pridáva tzv. EXIF. EXIF je vlastne textový popis uchovaný vnútri JPEG súboru. EXIF údaje je možné prečítať napr. cez program IrfanView.

 

EXIF obsahuje napr. typ fotoaparátu, výrobcu, informácie o ohniskovej vzdialenosti, clone, čase uzávierky, atď. Do EXIF je možné pridať aj autora fotografie, čím fotografiu autor sčasti autorsky ochráni.

V tomto článku sa sústredím na pridanie autora a popis fotografie do EXIF dávkovo, čo znamená zmena EXIF-u pre veľa fotiek. Jedná sa o trochu starší (na autorovej stránke sa uvádza rok 2002), ale stále praktický program Exifer, ktorý môžete stiahnuť na adrese http://www.friedemann-schmidt.com/software/exifer/

1. Po jeho nainštalovaní vyberieme fotografie, pre ktoré plánujeme hromadne zmeniť EXIF.

exifer vyber fotografii

2. Prejdeme do menu EXIF/IPTC a zvolíme EDIT (CTRL+E), tak ako je to na obrázku nižšie

exifer menu edit exif

3.A po zobrazení okna s úpravami zvolíme EXIF data, kde máme na výber Description alebo Date. Pri Description môžeme vyplniť napr. popis fotografie, meno fotografa, komentár, atď. viac povie ukážka

exifer exif data description

alebo sa môžeme pohrať so zmenou dátumov vytvorenia fotografie (záložka Date)

exifer exif data date

Všetky pripravené EXIF údaje si môžeme uložiť alebo nahrať ako šablónu a tak byť pripravený na zmenu EXIF-u aj pri ďalších fotografiách.  

Prihlásenie

About Jan Zitniak

Jan ZitniakFor over 11 years Jan Zitniak has been a professional instructor concentrating on Microsoft Office. He holds an international Microsoft Excel – Office Excel ® 2010 Expert certificate and has written several books discussing Microsoft Office.

obalka microsoft excel for intermediates

I'm author of books Microsoft Excel 2019 for intermediates, Microsoft Excel 2019 for beginners (for free, download here), Microsoft Outlook 2013 Jednoduše (translated to czech language), Microsoft Office 2016 Podrobná uživatelská příručka (translated to czech language).

The information mentioned in the books comes from practical experience he obtained at such large companies as T-Systems, BSH Bosch and Siemens, Veolia, Magneti Marelli, Coavis, National Bank of Slovakia and many others.

If you like my website you can support me by buying my book on Amazon clicking here.

Príručka Microsoft Word, Excel, PowerPoint zadarmo na stiahnutie

Certifikáty

banner-kontakt-janzitniak-ponuka-pocitacovych-kurzov