Cloud Computing CenterUser Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

V tomto článku by som Vám chcel predstaviť jednu z užitočných pomôcok pre začínajúcich fotografov a dovolím si tvrdiť, že ani pokročilejší fotografi neohrnú nosom. Jedná sa o online aplikáciu, ktorá dokáže simulovať expozičné režimy na fotoaparáte. A čo sú tie expozičné režimy? To je to "koliesko" na foťáku, kde sú uvedené  skratky ako P, A (Av), S (Tv), M, USER1, USER2, automatika, atď.

Ak ste ich dosiaľ považovali za záhadu, tak  na stránke http://camerasim.com/camera-simulator.html si môžete vyskúšať režim A (Av) - priorita clony (nastavíte si clonu v rozsahu od f2.8 do f36, čas expozície sa následne vhodne nastaví), S(Tv) - priorita času (nastavíte čas uzávierky, čím sa automaticky nastaví zodpovedajúca clona, v aplikácií je možné nastaviť času od 1s po 1/2000s) a M - manuálny režim, kde si nastavujete clonu, čas a ISO (citlivosť snímača, na stránke môžete nastaviť od 100 do 3200) bez ohľadu, aby sa zmenila akákoľvek z nich. ISO samozrejme môžete zmeniť aj pri programoch A(Av) alebo S(Tv). Pokročilejší fotografi používajú vo väčšine A(Av), čiže prioritu clony.

V online aplikácii, ktorú som uviedol máte snímku dievčatka, ktorá v ruke drží rýchlo krútiacu vrtuľku. Po zvolení vhodného fotografického režimu je možné obrázok zachytiť a výslednú snímku po aplikovaní príslušných parametrov vizuálne zhodnotiť.

Online SLR simulator

Ak použijete krátky expozičný čas, tak otáčajúcu vrtuľku zamrazíte. Výborná je možnosť zmeny ISO - no tu sa mi osobne zdá byť fotka od ISO800 dosť zašumená. Dokonca je možné zmeniť svetelné podmienky a tým ovplyvniť expozičné stupne či už do mínusových alebo plusových hodnôt. Ďalej môžeme nastaviť vzdialenosť fotografa od objektu (nemyslím tým ohniskovú vzdialenosť) a veľkosť ohniskovej vzdialenosti (od 18mm do 55mm).

Najdôležitejšie hodnoty sa nám zobrazujú priamo pod fotografiou, tak ako by sme pozerali do hľadáčika fotoaparátu. Čo mi chýba, tak to je nemožnosť výberu zaostrovacieho bodu, ale možno sa takej vlastnosti v najbližšom čase dočkáme. Určite vyskúšajte!

http://camerasim.com/camera-simulator.html

Nájdete ma aj na

youtube logo male

Prihlásenie

About Jan Zitniak

Jan ZitniakFor over 11 years Jan Zitniak has been a professional instructor concentrating on Microsoft Office. He holds an international Microsoft Excel – Office Excel ® 2010 Expert certificate and has written several books discussing Microsoft Office.

obalka microsoft excel for intermediates

I'm author of books Microsoft Excel 2019 for intermediates, Microsoft Excel 2019 for beginners (for free, download here), Microsoft Outlook 2013 Jednoduše (translated to czech language), Microsoft Office 2016 Podrobná uživatelská příručka (translated to czech language).

The information mentioned in the books comes from practical experience he obtained at such large companies as T-Systems, BSH Bosch and Siemens, Veolia, Magneti Marelli, Coavis, National Bank of Slovakia and many others.

If you like my website you can support me by buying my book on Amazon clicking here.

Excel.online - simple Excel online

Simple online Excel with many examples - Excelo.online

Excelo.online is a project for students, teachers, lecturers and other people who want to learn Excel online. Many Excel exercises available.

Príručka Microsoft Word, Excel, PowerPoint zadarmo na stiahnutie

Certifikáty

banner-kontakt-janzitniak-ponuka-pocitacovych-kurzov